Nasza ekipa ● Koło Fotograficzne KADR ● Stalowa Wola

Kim jesteśmy?

Historia naszych warsztatów sięga 2008 roku. Koło fotograficzne, które z czasem zaczęto nazywać KADREM powstało przy Spółdzielczym Domu Kultury. Od samego początku prowadzone przez Krzysztofa Maciucha, przez wiele lat przyciągało młodzież ze Stalowej Woli i okolic. Piątki wieczorem z biegiem czasu stały się tradycyjnymi spotkaniami towarzystko-fotograficznymi. Nie ważne było czy miało się małą „małpkę” – cyfrówkę, czy lustrzankę – od zawsze warsztatom towarzyszyła jedna zasada – fotografem może być każdy, i każdy dostaje szanse. W 2009 roku przenieśliśmy się do Miejskiego Domu Kultury, a do kółka jako prowadzący dołączył Andrzej Michalak. Przyniósł on ze sobą nowe spojrzenie na fotografie studyjną i portretową.

Maj 2011 to jeden z naszych wyjazdów plenerowych. Było ich wiele, ale ten szczególny. Udało nam się dostać dofinansowanie z Urzędu Miasta. Sfinansowano nam wyjazd 40 osób do Sandomierza. Zabraliśmy wtedy ze sobą dzieciaki ze świetlicy Tęcza w Stalowej Woli. Polne drogi, wąwozy, przyroda i kilka tematów do zrealizowania. Wszystko zakończone pierwszą samodzielną wystawą naszego koła.

Nauka trwała, setki godzin spędzone w studiu i na plenerach wykształciły grono młodych, zapalonych i z czasem prawie profesjonalnych fotografów. Czas mijał, starzeliśmy się, aż w końcu nadszedł moment, kiedy większa część naszej grupy musiała wyjechać z tego miasta. Koniec 2011 roku to początek studiów większości z nas. Stalowa stała się miejscem, które się odwiedza, a nie w którym się mieszka.

Pół roku później, pojawiła się idea reaktywacji koła. Jako nowy prowadzący pojawia się Bartłomiej Banaczyk – niegdyś jeden z uczestników warsztatów. Kilka spotkań, kolejny raz udało nam się zdobyć pieniądze na wyjazd. Ponownie zebraliśmy grupę twórczej i ambitnej młodzieży. Spotkania, sesje, plenery i wyjazdy KADRowe wróciły. W listopadzie 2012 udało nam się zorganizować kolejną samodzielną wystawę fotograficzną. Każdy rok naszej działalności staramy się zakończyć dłuższym, wspólnym wyjazdem fotograficznym. Na nasze zajęcia zaczęły przybywać ludzie z coraz dalszych miejsc. Do KADRu jako instruktor dołączyła również Michalina Podkalicka, zawodowy grafik komputerowy oraz pasjonat fotografii. W 2013 roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w Podkarpackich Konfrontacjach Fotograficznych, a w czerwcu 2013 na wspólnym wyjeździe odwiedziliśmy Bieszczady. Dwa lata później do KADRu dołącza Piotr Kiełbasa. Pozytywnie zakręcony fotograf z Gorzyc, który wnosi do naszej grupy nowe spojrzenie na fotografię. Szybko wkręca się w naszą działalność i zostaje na dłużej, dużo dłużej. 

Dalszy pomysł na warsztaty? To co robiliśmy. Pokazanie ludziom, że obecny wizerunek młodzieży, to nie tylko komputer, facebook i siedzenie w domu, że dla dorosłych nie liczy się tylko praca i szybki zysk. A przede wszystkim, że fotografować może każdy, ale trzeba nad sobą popracować aby być fotografem.